• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Komunikat ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1138244 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Komunikat ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia


Komunikat ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia

 

W dniu 24 listopada 2010r odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji „ Porozumienie Zielonogórskie” z Minister Zdrowia Ewą Kopacz i Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakubem Szulcem. PZ reprezentowali Prezes Federacji Jacek Krajewski oraz wiceprezesi Teresa Dobrzańska – Pielichowska i Krzysztof Radkiewicz. 

Przedstawiciele Federacji poinformowali Minister Zdrowia o swoim zaniepokojeniu procesem kontraktowania świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2011. Na stronach NFZ ukazał się projekt Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna na rok2011, który w wielu miejscach odbiega od oczekiwań świadczeniodawców POZ. Wykazano najważniejsze wady powyższego projektu oraz poinformowano przedstawicieli ministerstwa o tym, że uwagi PZ skierowane w ramach konsultacji społecznych tego dokumentu przekazano także do wiadomości Ministerstwa Zdrowia.

Zasady wykonywania kontraktu w roku 2011 zaproponowane przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są w takim kształcie nie do przyjęcia przez świadczeniodawców skupionych w Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Brak równowagi stron w trakcie wykonywania umowy na świadczenia POZ, zasady weryfikowania świadczeń, , zwiększenie obowiązków sprawozdawczych, monopol informatyczny Funduszu, brak pełnego zabezpieczenia środków na nowe zadania przewidziane projektem Zarządzenia ,ustalenie zasad dostępności wbrew Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej sprawia, że przyjecie takiej oferty przez firmy zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskie jest poważnie zagrożone.

Pani Minister Zdrowia zaproponowała współpracę ekspertom PZ w pracach nad zmianami systemowymi, których propozycje w najbliższych miesiącach będzie przygotowywać Ministerstwo. Wyraziła także wolę zorganizowania, w przyszłym tygodniu spotkania, przedstawicieli PZ z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia

W drugiej części spotkania pan Minister Szulc został poinformowany o potrzebie uregulowania obowiązującego prawa w zakresie szczepień ochronnych oraz konieczności nowelizacji Rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Przedstawiciele Federacji zostali zapewnieni o woli podjęcia działań w tych kwestiach

 Posiedzenie zakończono informacją Ministra Szulca o tym, że Federacja PZ zostanie poinformowana o terminie  kolejnego spotkania w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z projektem Zarządzenia Prezesa NFZ w przyszłym tygodniu.

 

Prezes Federacji PZ

Jacek Krajewski

 

dodano: 2010-11-24, 00:00
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2023