• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Komunikat prasowy PAP z rozmów NFZ z Porozumieniem Zielonogórskim
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1138131 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Komunikat prasowy PAP z rozmów NFZ z Porozumieniem Zielonogórskim


PAP

2010-12-09, ostatnia aktualizacja 2010-12-09 16:01


 

09.12. Warszawa (PAP) - Federacja Porozumienie Zielonogórskie zerwała w czwartek rozmowy z NFZ. Lekarze z porozumienia zapowiadają, że na obecnych warunkach nie podpiszą kontraktów na świadczenia zdrowotne w 2011 r.

W Ministerstwie Zdrowia w czwartek miały odbyć się rozmowy NFZ i Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie kontraktów na 2011 r. Wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz poinformował PAP, że przedstawiciele PZ opuścili gmach resortu po kilku minutach spotkania, gdyż - jak mówił - Paszkiewicz nie przedstawił im żadnej konkretnej propozycji, poza tą, która obowiązuje od 2008 r. Oprócz prezesa NFZ w rozmowach mieli uczestniczyć wiceministrowie zdrowia: Jakub Szulc i Marek Twardowski.

PZ podkreśla w komunikacie przesłanym PAP, że pat w negocjacjach z NFZ "narazi miliony Polaków na kłopoty związane z dostaniem się do lekarza".

"Mimo, że Porozumienie Zielonogórskie, federacja reprezentująca lekarzy rodzinnych w negocjacjach z NFZ, od kilku miesięcy zgłasza swoje uwagi w sprawie kontraktów na 2011 rok, Fundusz nie zgodził się na żadne istotne zmiany w Zarządzeniu dotyczącym podstawowej opieki zdrowotnej. Efekt tych działań będzie widoczny już 3 stycznia 2011 roku, poprzez uniemożliwienie otwarcia większości praktyk lekarza rodzinnego w całym kraju" - czytamy w komunikacie.

Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy.

"Zdumiewa nas arogancja prezesa Paszkiewicza. Nie widzimy dalszej możliwości dialogu. Prezes NFZ nie wypełnia swoich obowiązków, nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiednich środków na podstawową opiekę zdrowotną. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi także minister zdrowia Ewa Kopacz, która nadzoruje NFZ" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dodał, że PZ w tym roku rozmawiało kilkanaście razy z NFZ i resortem zdrowia w sprawie kontraktów na 2011 r. "Postępowanie prezesa Paszkiewicza będzie miało negatywne konsekwencje przed wszystkim dla polskich pacjentów. My od 3 stycznia 2011 r. nie będziemy mogli otwierać naszych gabinetów, ponieważ nie będziemy mieli podpisanych kontraktów" - powiedział Radkiewicz.

PZ chce wzrostu o 72 groszy stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona 8 zł. "Finansowanie świadczeń na poziomie 2008 r., które proponuje NFZ, narusza bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, nie pozwala lekarzom na odpowiednie diagnozowanie i leczenie" - podkreślił wiceprezes PZ.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński powiedział PAP, że nie zgadza się z zarzutami Porozumienia Zielonogórskiego. "Plan finansowy jest znany od września, a rozporządzenia zwiększające obowiązki sprawozdawcze lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej od sierpnia. Jest nam przykro, że Porozumienie Zielonogórskie zerwało rozmowy tuż po ich rozpoczęciu" - podkreślił Troszyński.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreślał w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że w zarządzeniu prezesa NFZ, wydanym 1 grudnia, zwiększono obowiązki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie zwiększono finansowania świadczeń. "Zarządzenie wydłuża nasz czas pracy; wprowadzono dodatkową weryfikację świadczeń, i nałożono większe zadania dotyczące sprawozdawczości. Wystąpiliśmy do Funduszu o zmianę zarządzenia, ale nasze uwagi zostały odrzucone. Poprosiliśmy minister zdrowia o mediacje" - powiedział Krajewski.

Zgodnie z zarządzeniem, od stycznia 2011 r. lekarze POZ będą też przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach POZ.

Porozumienie Zielonogórskie to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w podstawowej opiece zdrowotnej, którzy jesienią 2003 roku sprzeciwili się warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Na początku 2004 r. gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ były zamknięte.

Obecnie do porozumienia należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy. Wyjątkiem jest zachodniopomorskie.


PZ deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników.


(planujemy kontynuację tematu)         
Źródło: PAP

 

dodano: 2010-12-10, 00:00
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2023