• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Informacja prasowa, Warszawa, 15 12 2010
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1260116 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Informacja prasowa, Warszawa, 15 12 2010

Minister chce tanio leczyć - kosztem pacjentów
 
Informacja prasowa

Warszawa, 15.12.2010 r.

Minister chce tanio leczyć - kosztem pacjentów 

Nie zgadzamy się na oszczędności kosztem zdrowia i życia ludzkiego. Chcemy się spotkać z Donaldem Tuskiem, premierem rządu. Najwyraźniej  szef rządu nie wie w jak dramatycznej sytuacji znajduje się podstawowa opieka zdrowotna. Dla urzędników z Ministerstwa Zdrowia ważne są cyfry, nie człowiek - mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Właśnie zakończyło się spotkanie przedstawicieli 14 tys. lekarzy rodzinnych z ministrem zdrowia. Od czerwca 2010 r. to już 14 spotkanie w sprawie niekorzystnego dla pacjentów zarządzenia dotyczącego kontraktów z NFZ. W tym roku by wyciszyć sprawę Ministerstwo Zdrowia obiecuje lekarzom, że z zapisów zarządzenia na 2011 rok wykreśli kilka szczególnie drażliwych punków, w tym dotyczący szczegółowej sprawozdawczości.

Tymczasem lekarze rodzinni oczekują, by stawka na leczenie jednego pacjenta wzrosła o 72 grosze. To w przeliczeniu na wszystkich Polaków wzrost o około 440 mln. złotych.  NFZ  w ramach oszczędności, od dwóch i pół roku nie zgadza się na żadną podwyżkę. Efektem tych działań jest, to że lekarze musza ograniczać się do wykonywania najbardziej niezbędnych badań, z innych pacjenci muszą rezygnować lub robić je prywatne.

- Pani Minister, po pierwsze nie szkodzić - mówi Jacek Krajewski.  Ewa Kopacz już chyba zapomniała, że najważniejsze jest zdrowie i życie człowieka. Szuka oszczędności w przychodniach POZ, do których rocznie trafia 138 mln pacjentów. Brak wyobraźni pani Minister dziwi tym bardziej, że sama była kiedyś lekarzem rodzinnym. 

- Jeśli opieka lekarza rodzinnego będzie funkcjonowała prawidłowo, uchroni to wielu pacjentów od leczenia w drogim, szpitalnym i specjalistycznym segmencie - dodaje Krzysztof Radkiewicz, lekarz rodzinny i wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Więcej pieniędzy zostanie w systemie Służby Zdrowia.

Teraz przedstawiciele lekarzy rodzinnych będą zabiegać o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem.

- Najwyraźniej rząd nie wie w jak dramatycznej sytuacji znajduje się podstawowa opieka zdrowotna - podkreśla Radkiewicz. - Chodzi przecież o najważniejszą dla nas sprawę: zdrowie i ludzkie życie.  Oczekujemy że jeśli uda się dojść z rządem do porozumienia 3 stycznia 2011 roku, będziemy mogli otworzyć gabinety lekarskie.  Jeśli w tej formie  podpiszemy umowę z NFZ, znów nic się nie zmieni.

Informacje o POZ

¡       Lekarze rodzinni domagają się zmiany stawki za każdego zarejestrowanego u nich pacjenta. Chcą by wzrosła z 8 zł, do 8,72 zł.

¡       W 2009 lekarze rodzinni wykonali ponad 84 miliony badań. To  w stosunku do 2008 roku więcej o 22 proc.

¡       Na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczone jest 12,71 proc. budżetu NFZ.

¡       Rocznie w podstawowej opiece zdrowotnej pacjenci otrzymują 138 milionów porad. Tymczasem, dla porównania, w szpitalach około 1 miliona. 

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie  Zielonogórskie jest organizacją skupiającą 14 tys. lekarzy rodzinnych z 15 województw (bez zachodniopomorskiego). Jej głównym zadaniem jest dbanie o interesy pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistyki ambulatoryjnej. Porozumienie powstało w wyniku sprzeciwu wobec warunków kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanych przez NFZ w  2004 roku.

Źródło: Biuro PZ
dodano: 2010-12-15, 00:00
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2025