• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Opracowany przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego projekt zmian w Ustawie refundacyjnej skierowany do pierwszego czytania
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1250099 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Opracowany przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego projekt zmian w Ustawie refundacyjnej skierowany do pierwszego czytania

W piątek, 3 stycznia br. Marszałek Sejmu poinformował Zarząd Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, że przygotowany przez ekspertów tej organizacji projekt zmian w Ustawie refundacyjnej zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.
 
Pod projektem PZ, w przepisowym terminie 3 miesięcy, podpisało się ponad 150 tysięcy pacjentów i pracowników podstawowej opieki zdrowotnej (aby tego typu inicjatywy obywatelskie były rozpatrywane przez Sejm należy uzyskać 100 tysięcy podpisów).
 
Według lekarzy rodzinnych obowiązująca aktualnie Ustawa wprowadziła niezmiernie uciążliwe dla pacjentów, lekarzy i świadczeniodawców rozwiązania dotyczące sposobu ustalania poziomu refundacji a zmiany części postanowień dokonane pod wpływem presji lekarzy i pacjentów w styczniu 2012 r. miały jedynie kosmetyczny charakter i wciąż są krytykowane.
 
Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego wielokrotnie zwracali władzom resortowym uwagę na negatywne skutki obowiązującej ustawy: 1. Znaczący spadek liczby przepisywanych pacjentom leków refundowanych. 2. Wzrost wydatków pacjentów na leki oraz coraz powszechniejsze zjawisko nie wykupywania leków przez uboższych pacjentów, a w efekcie zmniejszenie skuteczności leczenia. 3. Obciążanie lekarzy nadmierną ilością czynności administracyjnych związanych z przepisywaniem leków refundowanych, co ogranicza czas, który powinni poświęcić na leczenie pacjentów. 4. Przerzucenie na apteki kosztów związanych z obniżeniem cen na leki refundowane w sytuacji, w której apteka zakupiła dany lek w cenie wyższej niż przed obniżką.
 
Najważniejszą zmianą aktualnych przepisów, którą proponuje PZ, to przyjęcie zasady, by refundacja leku zależała wyłącznie od decyzji lekarzy, a wskazania refundacyjne leków uwarunkowane były stanem klinicznym pacjenta i wiedzą lekarską, a nie obwieszczeniem wydawanym przez urzędników MZ.
 
Inicjatywa legislacyjna lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, zaliczona została przez środowisko medyczne do przełomowych działań, które w 2013 roku zmieniły polską medycynę i ochronę zdrowia.
 
- „To jeszcze nie koniec, to nawet nie początek końca, to dopiero koniec początku” – tak Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, sparafrazował słynne słowa Winstona Churchilla. – Teraz dobro polskich pacjentów i naprawa tego aspektu systemu opieki zdrowotnej zależą od rozsądku posłów i ich woli współpracy z naszymi ekspertami. Mam nadzieję, że tym razem nie popełnią oni takich błędów, jak te, które spowodowały naszą akcję. A także, iż dostrzegą, że popierający nasz projekt, to ich potencjalni wyborcy – podsumowuje decyzję Marszałka Sejmu prezes Jacek Krajewski.
dodano: 2014-01-06, 17:31
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2024