• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Posłowie zainteresowani propozycją zmian w systemie ochrony zdrowia
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1188402 osób.
Stronę przegląda: 2 użytkowników.

Posłowie zainteresowani propozycją zmian w systemie ochrony zdrowia

- To drugi krok na drodze koniecznych zmian polskiego systemu ochrony zdrowia. Ten pierwszy postawiliśmy wspólnie z naszymi pacjentami, którzy wsparli podpisami stworzony przez nas społeczny projekt ustawy, którą mogłem dziś przedstawić posłom - powiedział Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski po dzisiejszym pierwszym czytaniu społecznego projektu ustawy o zmianie Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.  
 Projekt ten powstał w wyniku pracy ekspertów Federacji Porozumienie Zielonogórskie a w przepisowym terminie 3 miesięcy podpisało się pod nim ponad 150 tysięcy pacjentów i pracowników podstawowej opieki zdrowotnej. Należy dodać, że inicjatywa legislacyjna lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie zaliczona została przez całe środowisko medyczne do przełomowych działań, które w 2013 roku zmieniły polską medycynę i ochronę zdrowia.
Obecnie obowiązująca ustawa, której zmiany postulowane są w projekcje, powstała bez konsultacji z praktykami i spowodowała wiele problemów, które obecnie stały się powodem rosnącego niezadowolenia pacjentów oraz absurdalnych utrudnień w pracy lekarzy, którzy zgodnie z powołaniem i misją wykonywanego zawodu, powinni poświęcać swój czas leczeniu.
 Zamierzonym efektem poprawionej ustawy jest umożliwienie pacjentom szerszego dostępu do leków refundowanych oraz zwiększenie skuteczności leczenia, w tym także poprzez rezygnację z obciążania lekarzy czynnościami urzędniczymi, zabierającymi czas, który powinien być przeznaczony na  leczenie.
 Posłowie wypowiadając się na temat przedstawionych w projekcie propozycji wielokrotnie wyrażali zaniepokojenie obecną sytuacją w polskim systemie ochrony zdrowia, Tylko niektórzy - z koalicji rządzącej  próbowali zachować pewien dystans do propozycji ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego.
 Większość poselskich pytań i uwag kierowanych była do zastępującego nieobecnego ministra Bartosza Arłukowicza, podsekretarza stanu w MZ Igora Radziewicza-Winnickiego, który projekt skrytykował, uznając go za próbę rozszczelnienia systemu refundacji.
 Przedstawiony dziś projekt przyjęty został z zainteresowaniem przez wszystkie kluby partyjne, które uznały, że powinien trafić do dalszych prac w Komisji Zdrowia.
 
- Jestem bardzo zadowolony, że miałem zaszczyt przedstawić efekt naszej inicjatywy ustawodawczej. W swoich wcześniejszych rozmowach z politykami wielokrotnie prosiłem Ich, by starali się spojrzeć na aktualną sytuację w systemie ochrony zdrowia oczami chorych, wśród których przecież także mogą się nagle znaleźć… Czego przy obecnie obowiązującej ustawie na pewno Im nie życzymy - powiedział po przedstawieniu projektu Prezes PZ Jacek Krajewski.
dodano: 2014-03-14, 22:09
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2024