• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Od lipca dostępność do lekarzy rodzinnych może się pogorszyć
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1138189 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Od lipca dostępność do lekarzy rodzinnych może się pogorszyć

Od lipca dostępność do lekarzy rodzinnych może się pogorszyć
Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się pominięciu podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich zmianach planu finansowego NFZ. Podczas dzisiejszych (20 czerwca) rozmów zespołu negocjacyjnego Porozumienia Zielonogórskiego z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną nie doszło w tej sprawie do konsensusu.
NFZ przeznacza dodatkowo 1,5 mld zł na większość działów ochrony zdrowia. Ani grosza więcej nie trafi tylko do podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że procentowo nakłady finansowe na POZ spadną. A przecież miało być inaczej.  
- Według wielokrotnych deklaracji Ministerstwa Zdrowia i NFZ rola podstawowej opieki zdrowotnej w całym systemie miała być wzmacniana – przypomina Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. -  Tymczasem okazuje się, że jeszcze bardziej słabnie. Malejący odsetek nakładów finansowych na POZ w odniesieniu do pozostałych działów świadczy o tym dobitnie. Podczas dzisiejszego spotkania z prezesem NFZ wyraziliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec takiego traktowania POZ i niewywiązywania się z wcześniejszych obietnic.  
Głównym  tematem dzisiejszego  spotkania było aneksowanie umów od 1 lipca 2018 r. na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.  Kwestia finansowania POZ wiąże się z tym bezpośrednio.  Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, prezes NFZ przedstawił propozycje, które nie uzupełniają ubytku procentowego nakładów finansowych na POZ. Nie zgadzając się na gorsze traktowanie lekarzy POZ, zespół negocjacyjny Porozumienia Zielonogórskiego podkreślał pogarszające się warunki wykonywania świadczeń i przeciążenie pracą.  W opinii federacji taka sytuacja może doprowadzić do ograniczenia dostępności do lekarzy rodzinnych, na czym najbardziej ucierpią pacjenci. 

 
dodano: 2018-06-21, 00:09
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2023