• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Specjaliści medycyny rodzinnej są coraz bardziej rozgoryczeni
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1188342 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Specjaliści medycyny rodzinnej są coraz bardziej rozgoryczeni

Blisko 3000 właścicieli przychodni zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie spotkało się w sobotę 15 września na Nadzwyczajnych Konferencjach zorganizowanych w 16 związkach PZ.
- Frekwencja była bardzo wysoka, bo wśród lekarzy POZ panuje coraz większy niepokój związany z obecna sytuacją w ochronie zdrowia – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes PZ. – Najlepiej widać to w mniejszych miejscowościach, gdzie kolejne małe praktyki są zamykane z powodu braku lekarzy.  
 
Adam Tomczyk prezes Opolskiego Związku Porozumienie Zielonogórskie podsumowując spotkanie podkreśla również ogromne rozgoryczenie lekarzy w związku z pogłębiającym się kryzysem w ochronie zdrowia. – Brakuje nam kadr i perspektyw. Jeśli nie nastąpią zmiany wielu lekarzy nie widzi możliwości pracy na obecnych zasadach.
 
- Średnia wieku jest wysoka, brakuje młodych lekarzy w POZ, widać to było również na spotkaniu na Podkarpaciu, gdzie na sali dominowały osoby starsze – mówi Mariusz Małecki prezes PZ z Podkarpacia. – Po spotkaniu mamy jasny przekaz od naszych lekarzy musimy działać solidarnie na rzecz poprawy warunków leczenia i pracy w POZ.  
 
Największe zagrożenia w POZ to:
  1. Wchodząca w życie ustawa o POZ.
  2. Eksperymenty związane z informatyzacją.
  3. Chaos interpretacji prawnych związanych z RODO.
  4. Problemy demograficzne (coraz starsi lekarze i inny personel medyczny).
  5. Wzrost kosztów działalności podmiotów leczniczych.
 
Jak podkreślają lekarze zrzeszeni w Federacji PZ  zwiększenie  obowiązków specjalistów medycyny rodzinnej nie idzie w parze z zabezpieczeniem odpowiedniego finansowania tego sektora ochrony zdrowia. Udział POZ - jako jedynej dziedziny ochrony zdrowia przy trzech ostatnich rozdziałach środków nie zwiększył się. Do dzisiaj także nie ma żadnych uzgodnień co do warunków pracy i płacy lekarzy w POZ od 1 października 2018 r. Przypomnijmy, że aneksy kończą się 30 września 2018 r.
dodano: 2018-09-24, 17:17
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2024