• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Część lekarzy wystawi papierowe zwolnienie
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1188407 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Część lekarzy wystawi papierowe zwolnienie

Mimo wejścia w życie od 1 grudnia  przepisów, nakładających na lekarzy obowiązek wystawiania zwolnień wyłącznie w formie elektronicznych, pacjenci muszą się liczyć z tym, że nie wszędzie takie otrzymają. Znaczna część lekarzy nie jest bowiem gotowa do wystawiania e-ZLA, głównie z przyczyn technicznych.
 
Zdaniem organizacji zrzeszonych w Porozumieniu Organizacji Lekarskich  (m.in. Porozumienia Zielonogórskiego) pacjenci, którzy nie otrzymają e-ZLA, nie mają powodów do obaw. Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego jest opłacanie składek społecznych do ZUS (w tym składki chorobowej), a nie forma orzekania o niezdolności do pracy. Dlatego ZUS i pracodawcy powinni honorować zwolnienie lekarskie niezależnie od tego, w jakiej formie zostanie wystawione. W trosce o pacjentów ci lekarze, którzy nie są przygotowani do e-ZLA,  będą wystawiać  druk „orzeczenie o niezdolności do pracy” przygotowany przez POL.
 
W swoim oświadczeniu w tej sprawie POL informuje, że politycy i prezes ZUS zignorowali stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, jak i Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia (zrzeszających głównie lekarzy specjalistów), należących do POL. Organizacje te przestrzegały,  aby nie wprowadzać elektronicznych zwolnień w sposób obligatoryjny, ale pozostawić lekarzom możliwość wyboru:  wystawiania zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej, lub jeśli to nie jest możliwe z różnych względów - w formie papierowej.
 
POL kategorycznie domaga się, aby przygotowany przez tę organizację  druk był honorowany przez ZUS i na jego podstawie pacjenci mieli wypłacany zasiłek chorobowy.
 
Druk „orzeczenie o niezdolności do pracy” przygotowany przez POL:
https://www.federacjapz.pl/pliki/2018/462/wzor_zaswiadczenia.pdf
dodano: 2018-12-03, 10:12
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2024