• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Konieczna współpraca onkologów z lekarzami rodzinnymi
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1090576 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Konieczna współpraca onkologów z lekarzami rodzinnymi

Stworzenie wspólnej strategii informacyjnej lekarzy rodzinnych i onkologów, dotyczącej leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi - to propozycja, z jaką prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski zwrócił się do prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adama Maciejczyka.
 
W liście do szefa PTO Jacek Krajewski podkreślił, że podobnie jak onkolodzy, lekarze rodzinni z rosnącym niepokojem obserwują problem ograniczonej komunikacji z pacjentami leczonymi onkologicznie oraz tymi, których objawy mogą sugerować wystąpienie nowotworu. W ocenie Krajewskiego wynika to z fałszywych informacji o „zamkniętych” placówkach POZ, rozpowszechnianych przez media, a przede wszystkim z obaw przed zakażeniem spowodowanym ewentualnymi kontaktami z potencjalnymi chorymi na koronowirusa, których zgodnie z nową strategią MZ, mają diagnozować lekarze rodzinni. 
 
„W związku z tym, środowisko świadczeniodawców POZ zrzeszone w Federacji Porozumienie Zielonogórskie widzi niezwłoczną potrzebę połączenia wysiłków ze środowiskiem onkologów. Uważamy, że postawy wspomnianych pacjentów mogą ulec zmianom właśnie dzięki osobistym i medialnym, zdecydowanym rekomendacjom onkologów wskazujących za konieczne kontaktowanie się z lekarzami rodzinnymi. Jesteśmy gotowi do prac nad podjęciem wspólnej strategii informacyjnej” - napisał prezes Porozumienia Zielonogórskiego. 
Jednocześnie poinformował, że lekarze rodzinni należący do Porozumienia Zielonogórskiego posiadają praktykę w diagnozowaniu pacjentów w systemie kart DILO, a od początku pandemii prowadzą działania mające na celu jak najlepsze zabezpieczenie pacjentów podczas badań, konsultacji oraz zabiegów medycznych. Ponadto w wielu województwach prowadzą akcję "Zadzwoń do seniora", polegającą na aktywnej komunikacji pracowników przychodni z osobami starszymi i przewlekle chorymi w celu sprawdzania ich potrzeb. W miarę możliwości także poszerzają profilaktykę dziecięcą. Mimo trwającej pandemii lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego starają się aktywować programy profilaktyczne dla dorosłych w skali gwarantującej ich bezpieczeństwo. Przeprowadzili też ogólnopolską informacyjną kampanię radiową mająca na celu zmniejszenie obaw pacjentów przed wizytami w przychodniach i uświadamiając ich o podjętych warunkach bezpieczeństwa.
 
„Federacja Porozumienie Zielonogórskie dostrzega fakt, że zdarzają się placówki POZ, które unikają kontaktów z pacjentami i potępia takie przypadki – zwłaszcza we własnym środowisku. Uważamy jednak, że dotyczące ich negatywne opinie nie mogą się przekładać na ogólny wizerunek pozostałych, wciąż gotowych do ciężkiej pracy lekarzy rodzinnych oraz ich możliwości działania w obecnej, trudnej sytuacji” - podkreślił Jacek Krajewski.
dodano: 2020-10-04, 20:20
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2023