• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Od 1 kwietnia 2022 obowiązują zmiany postępowania w POZ
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1151802 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Od 1 kwietnia 2022 obowiązują zmiany postępowania w POZ

Dostajemy wiele pytań dotyczących tego, co zmieniło się w pracy POZ od 1 kwietnia 2022. Pojawiło się bowiem wiele aktów, które znacząco wpływają na codzienną pracę lekarzy rodzinnych. Stąd w pigułce przedstawimy najważniejsze informacje.
Testy w kierunku SARS-CoV-2. Od 1 kwietnia 2022 roku zlikwidowane zostają punkty wymazowe, transport i oddziały covidowe. Nie można też kierować pacjentów na testy w kierunku SARS-CoV-2 na dotychczasowych zasadach. Testy mogą być wykonywane jedynie przez samych świadczeniodawców, w ramach udzielanych porad.
Nie ma dodatkowego finansowania. Jeżeli ktoś chce jednak wykonywać testy, to można je zamówić bezpłatnie w RARS, ale według aktualnych wytycznych konsultant krajowej - nie jest zalecane testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pacjent nie może także skorzystać z samodzielnego skierowania na test poprzez formularz na stronie internetowej.
Szczepienia przeciw COVID-19. Ze świadczeń Covid-owych pozostają tylko szczepienia przeciwko COVID-19 i rehabilitacja po COVID-19. Nie będą finansowane inne świadczenia związane z koronawirusem.
Izolacje i kwarantanny. Od 28 marca 2022 roku nie są nakładane izolacje i kwarantanny. Jeśli lekarz POZ stwierdzi u chorego zakażenie, to wydaje zwolnienie (eZLA) i zaleca samoizolację.
Maseczki. Obowiązek noszenia maseczek dotyczy podmiotów leczniczych szpitali, przychodni, poradni i aptek.
Szczepienia obywateli Ukrainy. Wprowadzone zostają nowe świadczenia dotyczące szczepienia uchodźców z Ukrainy. Konieczne jest ułożenia indywidualnego kalendarza szczepień oraz podanie szczepienia wg IKSz.
Finansowanie. Od 1 kwietnia 2022 roku nastąpi wzrost finansowania umów o 4,5 proc. - stawki kapitacyjnej oraz świadczeń jednostkowych, ale jednocześnie przestanie obowiązywać dodatek 3 proc. na środki ochrony indywidualnej, jaki przysługiwał podczas pandemii. 
–  Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Byłbym także ostrożny z kalkulowaniem, jak wprowadzone zmiany wpłyną za finasowanie świadczeniodawców w POZ. Z jednej strony mamy wzrost finasowania, z drugiej fundusz pozbawia nas dodatków na walkę z pandemią. Najbliższy miesiąc pokaże, jak wprowadzone zmiany wpłyną na zdrowie naszych pacjentów i funkcjonowanie POZ – dodaje Krajewski.
Wytyczne Konsultant Krajowej: https://www.nfz.gov.pl/download/gfx/nfz/pl/defaultaktualnosci/370/8174/1/stanowisko_kk_med_rodz_ws_COVID-19_pozaszpitalnie_28.03.2022.pdf
Opracowanie AOTMIT: https://www.nfz.gov.pl/download/gfx/nfz/pl/defaultaktualnosci/370/8178/1/strategia_w_sytuacji_zmniejszenia_zagrozenia_epidemicznego_COVID-19_2022.03.22.pdf
 
dodano: 2022-04-06, 02:13
zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2023