• home
  • star
  • sitemap
  • message
pz
Jesteś w: Strona główna st Aktualności st Opieka koordynowana w POZ – ocena pacjentów – wyniki pierwszego badania opinii.
a1a2a3

Strefa Członkowska

Statystyki

Odwiedziło nas: 1260126 osób.
Stronę przegląda: 1 użytkownik.

Opieka koordynowana w POZ – ocena pacjentów – wyniki pierwszego badania opinii.

Opieka koordynowana to świadczenie wzmacniające podmiotowość pacjenta poprzez świadome zaangażowanie go w proces diagnostyki i leczenia, które pacjenci odbierają bardzo pozytywnie – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację MY PACJENCI we współpracy z Porozumieniem Zielonogórskim, Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, Stowarzyszeniem IFIC Polska oraz Związkiem Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO). 
Pacjenci z chorobami przewlekłymi (cukrzyca, kardiologia, nefrologia, endokrynologia) podkreślali, że opieka koordynowana znacząco wpływa na bycie poinformowanym i informacja ta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb danego pacjenta – ponad 78% ankietowanych stwierdziło, że podczas opracowania Indywidualnego Planu Medycznego wszystkie ich potrzeby zostały uwzględnione
Placówki POZ realizujące opiekę koordynowaną zapewniają pacjentom dostęp do badań diagnostycznych (np. Holter EKG, echo serca) w kilkakrotnie krótszym czasie niż kolejka do nich w AOS – np. Holter EKG średnio 2,5 tygodnia vs 16 tygodni poza opieką koordynowaną.
 
Bardzo pozytywnie oceniany jest koordynator leczenia, badani podkreślają, że mogą się z nim skontaktować i efektywnie pomaga on w procesie diagnostyki (ponad 91% respondentów potwierdza obecność koordynatora, 97% jest zadowolonych z jakości świadczeń, jakie otrzymują).
Opieka koordynowana w dłuższej perspektywie wpływa także na efektywne utrzymanie w terapii (adherence), aspekt prawidłowego i regularnego zażywania leków również pojawił się w omawianym badaniu.
 
Zaopiekowani, poinformowani i bezpieczni
Satysfakcja z korzystania z opieki koordynowanej jest bardzo wysoka, co wskazuje na fakt, że jest to usługa oczekiwana, potrzebna i spełniająca oczekiwania pacjentów – ponad 67% pacjentów z prawdopodobieństwem równym 10 (skala 1 do 10) poleciłoby to świadczenie innym.       

Model opieki koordynowanej został wdrożony w odpowiedzi na potrzebę poprawy skuteczności opieki nad coraz większą liczbą pacjentów z chorobami przewlekłymi i wielochorobowością Wdrażanie opieki koordynowanej to proces, który cały czas trwa. Po dwóch latach od wdrożenia, skala sukcesu jest ogromna: 38% placówek POZ realizuje opiekę koordynowaną, obejmując tym samym 48% populacji Polski.  Teraz niezbędne są ze strony płatnika szerokie działania komunikacyjne i promocyjne na temat opieki koordynowanej, by pacjenci znali to świadczenie i korzystali z niego na jeszcze szerszą skalę niż dotychczas.
– Opieka koordynowana to przełom w podstawowej opiece zdrowotnej, który przynosi realne korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Niemniej, aby ten model mógł się rozwijać i obejmować jeszcze większą liczbę pacjentów, potrzebujemy większego wsparcia ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, zwłaszcza w zakresie dostępności do konsultacji specjalistycznych. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał tej formy opieki i zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie na jeszcze wyższym poziomie – mówi Marek Twardowski, prezes Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
Porozumienie Zielonogórskie oraz wiceprezes PZ.
 
 
Co rekomendują pacjenci?
Pacjenci zgłosili potrzebę zwiększenia dostępności opieki koordynowanej w mniejszych miejscowościach oraz wprowadzenia dodatkowych świadczeń, takich jak opieka psychologiczna, neurologiczna i rehabilitacja.
Stabilne finansowanie zadecyduje o dalszym rozwoju – ponad połowa Polaków nadal nie ma dostępu do opieki koordynowanej.
– Na przykładzie jednej z moich pacjentek widziałem, że koordynacja naprawdę ratuje życie. To dzięki szybszej diagnostyce i dostępności do specjalistów udało się uniknąć tragedii – mówi Lesław Szot prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia – Porozumienia Zielonogórskiego. – Opieka koordynowana to nowa jakość w podstawowej opiece zdrowotnej. Pozwala lekarzom rodzinnym lepiej wykorzystać swoje kompetencje w leczeniu pacjentów przewlekle chorych, skracając czas na diagnozę i leczenie oraz poprawiając dostęp do specjalistów. Mimo sukcesów, wielu pacjentów wciąż nie ma dostępu do tej formy opieki, dlatego potrzebne jest dalsze wsparcie NFZ i Ministerstwa Zdrowia” – dodaje Lesław Szot.
dodano: 2024-10-16, 20:09

Pliki do pobrania

zdrowie
zdrowie
zdrowie
Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Prozumienie Zielonogórskie
ul. Piłsudskiego 12, 34-600 Limanowa
tel. (18) 33 72 527
Wszystkie prawa zastrzeżone © Małopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia | 2005-2025